RETROSPEKCJA Z WYDARZENIA:
Poland & CEE Retail Summit 2022

 


Długo oczekiwana XII edycja Poland & CEE Retail Summit odbyła się w dniach 6 i 7 kwietnia 2022 roku w Double Tree by Hilton w Warszawie. Jak zawsze, w wydarzeniu wzięło udział ponad 1200 uczestników i ponad 160 prelegentów, przy czym większość uczestników to osoby na stanowiskach dyrektora i wyższych.

Było to pierwsze tak duże spotkanie branżowe po okresie COVID w 100% fizycznym formacie bez elementów internetowych i hybrydowych. Możliwość spotkania się twarzą w twarz po prawie 2 letniej przerwie, to było to, czego uczestnicy oczekiwali najbardziej. W tej edycji formuła wydarzenia została w pełni dostosowana do zmian i nowych realiów branży retail spowodowanych pandemią. I tak wydarzenie zostało podzielone na 3 sceny: główną, cyfrową i łańcucha dostaw, z dodatkową ścieżką eCommerce na trzech scenach.



Uczestnikom bardzo spodobała się koncepcja organizowania wystąpień na 3 scenach, na których przedstawiano najnowsze trendy i przegląd sytuacji sektora handlu detalicznego. Dodatkowo program Retail Summit został proaktywnie dostosowany i przedefiniowany już na kilka dni przed konferencją uwzględniając wojnę w Ukrainie i jej wpływ na handel detaliczny. Chociaż było niewiele już dostępnych danych na temat wpływu wojny, gdyż tematyka byłą bardzo świeża, prelegenci i paneliści starali się jak najlepiej odpowiedzieć i przewidzieć nadchodzące wyzwania w oparciu o ich doświadczenia, co było bezcenne dla uczestników.



Kluczowymi trendami i wyzwaniami omawianymi podczas obecnej edycji Retail Summit były:

  • MAIN STAGE: Inflacja, wzrost cen, zmiana zachowań zakupowych konsumentów w zakresie formatów i asortymentów - to kluczowe obszary dyskusji.
  • DIGITAL STAGE: Pokazano wykorzystanie danych do zwiększenia sprzedaży, innowacyjnych technologii sklepowych, Q-commerce, czynników zakłócających rynek i trendów konsumenckich, jednak wszystkie prezentacje miały na celu przede wszystkim zbliżenie się do klientów i poprawę CX.
  • SUPPLY CHAIN STAGE: Przejrzystość łańcucha dostaw, uzupełnianie w czasie rzeczywistym, zrównoważony rozwój w handlu detalicznym i e-logistyce zostały szczegółowo omówione podczas pierwszego dnia spotkania. Drugi dzień w pełni skupił się na zakłóceniach w łańcuchu dostaw spowodowanych wojną w Ukrainie.
  • ŚCIEŻKA eCOMMERCE: Tutaj skupiono się przede wszystkim na komercyjnych aspektach handlu e-commerce i prezentowano nowe sieci/marki i formaty eRetail, które obecnie istnieją w Polsce

"Tegoroczną edycję konferencji rozpoczęło przemówienie programowe naszego byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, skupiające się na kluczowych wyzwaniach gospodarczych stojących przed branżą handlową i Polską jako kraju. Wśród innych kluczowych prelegentów znaleźli się między innymi prezesi Eurocash, Douglas, Sephora, Lotte-Wedel, Mars, Frisco.pl, Glovo, Danone, Good valley, Kraft Heinz i Perfetti van Melle. Ponad 160 prelegentów reprezentowało takie firmy jak: Aldi, Allegro, Auchan, AmRest, BP, Decathlon, Douglas, Duka, Empik, Frisco.pl, GK Special, Ikea, Jeronimo martins, Kaufland, Modivo, Rossmann, OBI, Sephora, Shell, Super-pharm, Stokrotka i Zolando wśród sprzedawców detalicznych.


Po raz pierwszy wydarzenie miało specjalnie miejsce - przestrzeń nazywające się Retail Village i umożliwiające uczestnikom (szczególnie firmom FMCG) spotkanie z nabywcami i/lub kupcami detalistów w ciągu 2 dni, co było wielkim sukcesem, patrząc na duży ruch na stoiskach handlowych. Od teraz Retail Village stanie się integralną częścią przyszłych Retail Summit. Konferencja jak zawsze miała wieczorną galę, w której wzięło udział ponad 500 uczestników, podczas której wręczono nagrody Retailer of the Year 2021.


Zaskoczeniem dla nikogo nie było, że nagrodę zyskało Frisco.pl (sieć e-commerce wyraźnie pokazująca wpływ e-commerce na rok 2021).


Otrzymane opinie po wydarzeniu były na poziomie 9,2 w 10 stopniowej skali, co jest bardzo wysokim wynikiem nawet w porównaniu z naszym własnym standardem, co wyraźnie odzwierciedla wielki sukces wydarzenia. I możemy po raz kolejny powiedzieć „Tutaj bije serce retailu!”. Na przyszły rok Retail Summit jest planowany w dniach 29-30 marca, a chcemy zgromadzić nawet ponad 1400 uczestników. Życzę wszystkim Państwu samych sukcesów zawodowych i pozostańmy w kontakcie!"

Casper Haring CEO European Conferences United